Zespół samozarządzający. Czy to może zadziałać?

Zespół samozarządzający. Czy to może zadziałać?
/
/
Porady
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Co się stanie, gdy firma zrezygnuje z podziału na szefów i podwładnych? Wbrew logice nie zapanuje chaos i anarchia. Tak zwane turkusowe firmy udowadniają, że to droga do sukcesu.

W klasycznym systemie zarządzania funkcjonowanie firmy opiera się na autorytecie menedżera, regulacjach, obowiązkach i podziale pracy. Istnieje dość powszechne przekonanie, że struktura hierarchiczna jest integralną częścią procesów biznesowych i bez niej nie można zbudować udanego biznesu. Jednak niektóre firmy zmieniają nasze wyobrażenie o tym, jak można się rozwijać bez posiadania szefów i podwładnych.

Samozarządzanie – co to jest?

Samozarządzanie lub turkusowe zarządzanie to forma organizacji procesu pracy, w której zespół samodzielnie podejmuje kluczowe decyzje dotyczące działania przedsiębiorstwa. Autorem koncepcji jest Frederic Laloux, który opisał ten model organizacji w 2017 roku w swojej książce „Pracować inaczej”.

W założeniu turkusowego zarządzania pracownicy zyskują poczucie odpowiedzialności, sprawczości i faktycznego wpływu na działania firmy. Czują, że ich zdanie się liczy, a podejmowane działania mają sens. Znacząco wzrasta ich poziom zaangażowania, lojalności oraz satysfakcji z pracy.

Od pracodawcy samozarządzanie wymaga obdarzenia pracowników zaufaniem, ale także stworzenia warunków sprawnej komunikacji i transparentności działań. W takim modelu pracownik staje się partnerem, a przestaje być podwładnym.

Zebranie firmowe
(fot. You X Ventures, źródło: unsplash.com)

Cechy samozarządzania

Opisując swoją koncepcję samozarządzania, Laloux wskazał trzy podstawowe cechy tego modelu:

  • Samoorganizację, która oznacza zastąpienie typowych menedżerów zmiennymi liderami, wspierającymi zespół z wykorzystaniem odpowiedniej komunikacji i zapewnieniem możliwości rozwoju.
  • Pełnię, zgodnie z którą pracowników traktuje się na równych prawach i bez podziałów, w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie potrzeb. Komunikacja i praca oparte są na dialogu, zaangażowaniu wszystkich członków oraz wykorzystaniu indywidualnego potencjału każdego z nich.
  • Ewolucyjny cel, który stanowi podstawę rozwoju firmy, ale też życia osobistego pracowników. Ważne jest poszukiwanie wspólnych wartości i działanie w zgodzie z nimi, a także realizowanie celów dobrych dla siebie i dla firmy.

Samozarządzanie nie ma jednego modelu postępowania i firmy mogą realizować tę koncepcję w różnym stopniu oraz na wiele sposobów.

Cechy turkusowej organizacji

Grupa delfinów w turkusowej wodzie
(fot. Courtnie Tosana, źródło: unsplash.com)

Wśród cech, łączących firmy i organizacje, które zdecydowały się na wprowadzenie samozarządzania, można wskazać:

  • Brak tradycyjnej struktury organizacyjnej. Pracownicy są podzieleni na zespoły odpowiedzialne za konkretne obszary, a każdy pracownik może realizować się w więcej niż jednym zespole;
  • Ograniczenie różnic i przywilejów statusowych. Ponieważ wszyscy pracownicy są równi, firmy rezygnują z reprezentacyjnych biur czy luksusowych samochodów służbowych;
  • Podejmowanie decyzji i działań w odniesieniu do uznawanych w firmie wartości i w oparciu o firmową konstytucję;
  • Wysoki poziom autonomii, który przekłada się na to, że odpowiedzialność za wykonywanie konkretnych zadań ponoszą konkretne osoby;
  • Strukturę organizacji, która dynamicznie przystosowuje się do aktualnych potrzeb i sytuacji;
  • Zespoły jako podstawa funkcjonowania firmy we wszystkich obszarach;
  • Liderów, którzy są zmienni i wybierani w zależności od kontekstu;
  • Przydzielanie zadań osobom, które mają odpowiednie predyspozycje i umiejętności;
  • Poczucie sensu i satysfakcji płynącej z pracy i realizowanych zadań.

Samozarządzanie pozwala na podejmowanie lepszych i kolektywnych decyzji, znacznie podnosi poziom zaangażowania i inicjatywy pracowników, a rezygnacja z kadry menadżerskiej obniża koszty prowadzenia firmy. Jednak, aby taki model funkcjonowania był możliwy, potrzebna jest odpowiedzialność pracowników i wysoka kultura organizacji.

Jak wprowadzić samozarządzanie w Twojej firmie?

Tablica zapełniona karteczkami
(fot. Jo Szczepanska, źródło: unsplash.com)

Wyznacz właściwy cel i określ sposoby jego osiągnięcia

Pamiętaj, że celem nie powinien być zysk sam w sobie, ale te działania, które się na niego przekładają, np. zwiększenie rozpoznawalności marki, wejście na nowy rynek, realizacja projektu CSR, wypuszczenie nowego produktu itd.

Zmień nawyki przywódcze

Wszystkie procesy w firmie powinny być transparentne, a decyzje konsultowane na forum. Każdy powinien mieć prawo zabrania głosu, zaproponowania rozwiązania czy pomysłu. Podział zadań musi być omawiany w grupie, a nie narzucany odgórnie. Ważne jest także rozwiązywanie konfliktów na drodze dialogu.

Wybieraj odpowiednich ludzi

Turkusowa firma potrzebuje pracowników z inicjatywą, otwartych, zaangażowanych i aktywnych. Ten model pracy nie będzie odpowiadał każdemu, dlatego upewnij się, że twój zespół składa się z odpowiednich ludzi na odpowiednich miejscach.

Zadbaj o kulturę organizacji

Stwarzaj pracownikom warunki sprzyjające rozwojowi i budowaniu samodzielności. Nagradzaj osiągnięcia, omawiaj błędy, ale ceń także tych pracowników, którzy dobrze wykonują swoje zadania bez potrzeby dalszego rozwoju. Nie wymagaj od nich więcej, niż chcą i mogą Ci dać.

Samozarządzanie – zarządzanie przyszłości

Samoświadomość pracowników jest coraz wyższa, dlatego częściej chcą odgrywać znaczącą rolę i mieć wpływ na strategię firmy. Klasyczny model organizacji nie tylko nie zawsze daje im taką możliwość, ale często swoje funkcjonowanie opiera na zasadzie lęku przed karą. W takiej sytuacji pracownicy nie chcą brać na siebie odpowiedzialności w obawie przed konsekwencjami w przypadku niepowodzenia.

Turkusowe zarządzanie daje możliwość zbudowania nowoczesnej przestrzeni pracy, która pozwala pracownikom rozwinąć skrzydła. Siła tych skrzydeł może zanieść twoją firmę na sam szczyt.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Javier Allegue Barros, źródło: unsplash.com

sagaciousbot

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego smartfona?
/
Jakie są najważniejsze funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego smartfona?
Zastanawiasz się, jaki smartfon wybrać? Dowiedz się, jakie funkcje są kluczowe przy wyborze nowego urządzenia. Poznaj technologiczne nowinki, które ułatwią codzienne użytkowanie i zapewnią najlepsze wrażenia.
Kto musi spełniać standard WCAG?
/
Kto musi spełniać standard WCAG?
Standard WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) jest zbiorem wytycznych opracowanych przez organizację W3C (World Wide Web Consortium), które pomagają twórcom stron internetowych w zapewnieniu dostępności ich treści dla osób z niepełnosprawnościami. Standard ten nie jest prawnie obowiązujący, jednak coraz więcej krajów wprowadza regulacje, które wymagają jego spełnienia.
Jak zarządzanie danymi może usprawnić proces inwestycyjny?
/
Jak zarządzanie danymi może usprawnić proces inwestycyjny?
Odkryj, jak efektywne zarządzanie danymi może przyczynić się do usprawnienia procesu inwestycyjnego. Poznaj konkretne narzędzia i strategie, które mogą pomóc Ci z maksymalizować zyski.