Sytuacja epidemiologiczna w kraju pokazała, jak wiele stanowisk można dostosować do pracy zdalnej w tempie ekspresowym. Również pracownicy w dużej mierze szybko odnaleźli się w nowej rzeczywistości.
Praca zdalna ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci, którzy ją lubią, wskazują na sporą oszczędność czasu, który zwykle pochłaniały dojazdy do pracy. Druga grupa narzeka na brak balansu między życiem prywatnym a zawodowym oraz niższą motywację do wykonywania codziennych obowiązków. Również wielu pracodawców jeszcze do niedawna patrzyło na pracę z domu niezbyt przychylnym okiem. Najnowsze badania pokazują, że nie do końca słusznie.
Najnowszy sondaż NEXERY, przeprowadzony przez InsightOut Lab, pokazuje, że praca zdalna może być efektywna – ponad połowa badanych stwierdziła, że praca z domu była tak samo lub nawet bardziej efektywna od tej w biurze. Równocześnie niemal 75% respondentów przyznało, że wymagało to od nich sporej dozy dyscypliny, której musieli się nauczyć.
Co ciekawe, inne badania Owl Labs, przeprowadzone jeszcze w 2019 roku, potwierdziły z kolei, że osoby pracujące zdalnie są… szczęśliwsze. Ankietowani przyznali, że praca zdalna w ogromnej mierze zredukowała ich stres oraz, że w takiej formule pracy chętniej zostają „po godzinach”.
Czas pokaże, czy rozwiązanie, które wcześniej traktowane było jako przywilej, ma szansę stać się nową rzeczywistością.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Corinne Kutz, źródło: unsplash.com