Kurs online czy stacjonarny – jakie rozwiązanie wybrać?

Kurs online czy stacjonarny – jakie rozwiązanie wybrać?
/
/
Kursy i szkolenia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz nabyć lub rozwinąć jakąś umiejętność, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie kurs. Pojawia się tylko pytanie jaki? Ten online, czy może jednak stacjonarny? Przeczytaj o wszystkich plusach i minusach obu rozwiązań i wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. 

Kurs stacjonarny

Zalety 

Wiele kursów ma rację bytu tylko w formie stacjonarnej. Nie nauczysz się przecież szycia czy lepienia z gliny bez dostępu do odpowiednio wyposażonej pracowni, a tym bardziej niemożliwe byłoby nauczenie się prowadzenia pojazdów. Kurs stacjonarny jest też bardziej klasyczną formą dokształcania zawodowego, która daje Ci możliwość osobistego poznania potencjalnych pracodawców. Wiele szkół współpracuje bowiem z firmami, które czekają na absolwentów konkretnych szkoleń. Jest to niezwykle przydatne na przykład w przypadku kursu programowania. Niezaprzeczalną zaletą kursów stacjonarnych jest także możliwość interakcji, nie tylko z prowadzącymi i wykładowcami, ale także z innymi uczestnikami. Możesz wtedy bez problemu zadać pytanie, od razu kiedy się ono nasunie oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami. 

Wady

Największą wadą kursów stacjonarnych jest z pewnością ich dosyć wysoka cena. Spowodowane jest to dodatkowymi kosztami wynikającymi chociażby z konieczności przygotowania odpowiedniej sali i sprzętu do przeprowadzenia kursu. Dodatkowo spora część kursów odbywa się w największych miastach, dlatego też jeśli nie mieszkasz na miejscu, poniesiesz dodatkowe koszty związane z dojazdem i ewentualnym noclegiem, jeśli kurs jest dłuższy niż jeden dzień. Dodatkowym minusem w przypadku kursów z harmonogramem ustalonym na miesiąc lub pół roku jest fakt, że Twoja chwilowa niedyspozycja powoduje, że tracisz lekcje, za którą zapłaciłeś. Kolejną możliwą wadą w przypadku kursów stacjonarnych jest zbyt duża grupa uczestników. Może to bardzo obniżyć koncentrację, oraz doprowadzić do tak zwanej rozproszonej odpowiedzialność, na przykład w momencie kiedy wykładowca zada pytanie. Skutkuje to też tym, że jeśli pojawi się problem lub niejasność, trudniej jest zadać pytanie, bo „reszta wszystko rozumie, więc i ja będę siedzieć cicho” 

Kurs online

Zalety

Największym plusem kursu online jest możliwość nauki o dowolnej porze, kiedy tylko masz na to ochotę i czas. Takie rozwiązanie jest idealne przy nieregularnych godzinach pracy lub jeśli przez natłok zajęć i obowiązków masz wolną chwilę jedynie późnymi wieczorami. Większość kursów online to przygotowane wcześniej materiały multimedialne lub wideo, dlatego też możesz wracać do danego zagadnienia wiele razy i nie musisz trzymać się sztywnych ram czasowych. Kursy te dają również duży komfort osobom, które wolą uczyć się same, we własnych czterech ścianach. Jest to więc idealne rozwiązanie dla introwertyków oraz możesz dzięki temu robić notatki we własnym tempie, bez przejmowania się, że na przykład prowadzący mówi za szybko. Są one też o wiele, bo nawet o 5 razy, tańsze od swoich stacjonarnych odpowiedników, ponieważ nie wymagają one opłacenia sali, instruktorów czy też cateringu oraz kawy i herbaty. Bogatą ofertę kursów znajdziesz między innymi na https://edu.trans.eu/. 

Wady

Minusem kursów online jest bez wątpienia brak możliwości natychmiastowej konsultacji z prowadzącym, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. Wiele stron z kursami online oferuje swoim kursantom wsparcie mailowe, ale niestety nie jest to to samo co bezpośredni kontakt z wykładowcą od razu jak tylko pojawi się problem. Nie ma też bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami, co zabiera wyjątkową możliwość poznania osób o podobnych zainteresowaniach. 

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

sagaciousbot

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zabezpieczyć swój dron przed nieszczęśliwymi wypadkami? Przewodnik po pakietach serwisowych
/
Jak zabezpieczyć swój dron przed nieszczęśliwymi wypadkami? Przewodnik po pakietach serwisowych
Odkryj, jak skutecznie zabezpieczyć swój dron przed uszkodzeniami. Poznaj jak wybierać i jak korzystać z pakietów serwisowych, aby uniknąć nieszczęśliwych incydentów.
Sztuka reboardingu. Jak przygotować się na powrót pracownika?
/
Sztuka reboardingu. Jak przygotować się na powrót pracownika?
Choć jeszcze kilka lat temu większość pracodawców nie zatrudniłaby ponownie tego samego pracownika, to obecnie podejście to uległo zmianie i […]
Porównanie funkcji i możliwości popularnych modeli smartfonów z linii Apple – odnowione czy nowe?
/
Porównanie funkcji i możliwości popularnych modeli smartfonów z linii Apple – odnowione czy nowe?
Analiza różnic między odnowionymi i nowymi modelami popularnej linii smartfonów Apple. Omówienie specyfikacji, funkcji i kosztów.